Könyvtári jelzetek

Szak- és betűrendi jelek segítik a nyomtatott dokumentumok közti eligazodsát a könyvtárakban világszerte. Ezek a rövid, betűkből és számokból álló azonosítók pontos információkkal szolgálnak a szakemberek (illetve a gyakorlott olvasók) számára a jelzetelt könyvek és folyóiratok könyvtári lelőhelyéről.
Egy jelzet az SZTE Klebelsberg Könyvtár egyik könyvgerincéről
Egy könyvtári jelzet: felül a szakrendi, alul a betűrendi jel
A szakrendi jel a vizsgált dokumentum szakterületi besorolásáról ad tájékoztatást; megmutatja, hogy melyik témánál illetve tudományterületnél kell keresni az adott művet. A szakrendi jelek jellemzően az Egyetemes Tizedes Osztályozás (ETO) főtáblázati számait követik. (Például, az ETO-táblázatban az 51-es szám jelöli a "matematikát", így a matematikai tárgyú könyvek rendszerint az 51-es szakrendi azonosítót kapják.)
Mivel egy-egy témakörhöz sok száz vagy akár több ezer kiadvány is tartozhat, az egyes részterületeken belül is szükség van egy egységes sorrendezési elvre. Ezt szolgálja a betűrendi jelek rendszere. A betűrendes elrendezés szabályai szerint az egyes részállományokon belül szoros ábécérendben követik egymást kötetek. (Ha az összehasonlítandó kifejezések kezdőbetűje azonos, akkor a második karkater dönt a sorrendről. Ha azok is megegyeznek, akkor a harmadik, majd a negyedik és így tovább.) Az általános könyvtári gyakorlat szerint a betűrendes besorolás alapjául a dokumentumot jegyző szerző vezetékneve szolgál. Ha az adott műnek nincs vagy háromnál több szerzője van, a kötethez tartozó betűrendi jelet a cím alapján osztják ki a könyvtárosok. A betűrendi jelekből kiderül, hogy mi a besorolás alapjául szolgáló bibliográfiai adat (azaz a szerző vezetéknevének vagy a könyv címének) kezdőbetűje, továbbá az, hogy az azonos betűvel jelölt alkotások közt hol helyezkedik el a sorban.

A Cutter-táblázat

A betűrendi jelek rendszerét egy amerikai könyvtáros, Charles Ammi Cutter dolgozta ki. Tiszteletére a betűrendi jeleket Cutter-számoknak is nevezik. A kiosztható betűrendi jeleket az úgynevezett Cutter-táblázat tartalmazza.
A tábla minden sorában találunk egy Cutter-számot (egy nagybetűből valamint egy kétjegyű számból álló alfanumerikus azonosítót) és egy szövegtartartományt. A számok a tartomány kezdő és végpontja közé eső karaktersorozatokat jelölik. A betűrendi jelek kiosztásakor a könyvtárosok megvizsgálják, hogy a besorolandó kifejezés (azaz az érintett szerző vagy cím) az ábécérend szerint melyik karaktertartományba esik, és a hozzá tartozó Cutter-számot rendelik hozzá a könyvhöz.
Cutter-szám Kezdőtag Zárótag
B12 Babitt Bacz
B13 Bad Bail
B14 Baim Bakor
B15 Bakos Bakz
B16 Bal Balás
A Cutter-táblázat egy részlete
Egy példán keresztül bemutatva: minden nevet vagy kifejezést, ami az ábécérend szerint a "Baim" és a "Bakor" karakterlánc közé esik ("Baja", "bajnok", "bajor", "Baka István" stb.) a fenti szabályok szerint a "B14"-es Cutter-számmal kell jelölni.
Ha megvizsgáljuk a teljes táblázatot, láthatjuk, hogy az ott felsorolt tartományok átfedés- és hézagmentesen lefedik a latin betűkből összeállítható összes karakterlánc-variációt. Ez azt jelenti, hogy minden név vagy könyvcím illetve bármilyen szó besorolható egy (és csakis egy) Cutter-szám alá.

A Cutter-táblázat felépítése

A Cutter-féle jelölési rendszert az Országos Széchenyi Könyvtár (OSZK) munkatársai ültették át a hazai gyakorlatba. A Cutter-tábla magyar nyelvű (és a magyar felhasználói igényekhez igazított) változata az OSZK Könyvtári raktározási táblázatok című kiadványából érhető el.
A tábla a magyar ábécé 29 betűjéhez rendel Cutter-számokat: a rövid magánhangzókhoz, az egyjegyű mássalhangzókhoz és az "sz" betűhöz. (A hosszú magánhangzókat a rövid párjaik helyettesítik; más szavakkal nincs különbség az "a" és az "á", az "e" és az "é" között.)
A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, Ö, P, Q, R, S, Sz, T, U, Ü, V, W, X, Y, Z
A magyar Cutter-táblázat betűi
Egy-egy betűhöz 90 karaktertartomány tartozik. (Kivételt képez "q", az "x" és a "y"; ezeknél a betűknél csak 10-10 betűrendi jelet találunk.) A tartományok kijelölésekor figyelembe vették az egyes betűcsoportok előfordulási gyakoriságát is: a magyar nyelvben (illetve hazai könyvtári gyakorlatban) gyakoribb karakterláncokhoz ("arany", "nagy", "kis" stb. ) több, de szűkebb tartományt, és ezzel együtt több Cutter-számot rendeltek.
Ha alaposabban megvizsgáljuk a magyar Cutter-táblázatot, egyes sorokban különböző egyszerűsítő jelöléseket találunk: van, ahol csak a karaktertartomány nyitó tagját tüntették fel a szerkesztők ("B41: Bat - "), máshol mindössze egyetlen betű jelöli a záró tagot ("F38: Fekete K - L"). Ott, ahol egy betűcsoportból áll a teljes tartomány, a kezdő- és zárótag megegyezik, az egybetűs zárótagoknál pedig csak az utolsó karakterükben térnek el.
Cutter-szám Kezdőtag Zárótag
B14 Bat -
B14 Bat [Bat]
F38 Fekete K L
F38 Fekete K [Fekete ]L
Egyszerűsítő jelölések és a feloldásuk
Fontos további észrevétel, hogy a Cutter-táblázat sorainak közel egyharmadában szóközök is vannak a kezdő- illetve zárótagokban. A könyvtári ábécében a szóköz minden más karaktert (betűt és írásjelet) megelőz, így például "Katona József" neve a "katonadalok" kifejezés elé kerül a könyvtári betűrendben, függetlenül attól, hogy a "katonadalok" szó hetedik betűje ("d") a jeles drámaíró nevének hetedik betűje ("J") előtt van az ábécében.

A Cutter-keresőről

Jelen programot a Szegedi Tudományegyetem Klebelsberg Kuno Könyvtárának munkatársai készítették. A cél az volt, hogy létrehozzunk egy olyan elektronikus felületet, amely a szerzői név, a cím vagy más bibliográfiai adat megadása után automatikusan megmutatja, hogy az adott karaktersorozathoz milyen Cutter-szám tartozik, kiváltva ezzel a nyomtatott Cutter-táblázatot, egyszersmind egyszerűsítve a jelzetkiosztást.
A keresőkifejezést a "Cutter-kereső" felirat alatti szövegmezőbe kell beírni. A keresés automatikusan lefut, a felhasználóknak nem kell semmilyen gombot vagy billentyűt lenyomniuk. Ha a megadott betűcsoporthoz talált a program egy Cutter-számot, a tartományhatárokkal együtt megjeleníti azt egy táblázatban. Fontos, hogy a keresés során mindig teljes kifejezéseket adjunk meg. Mivel egy-egy gyakori karaktersorozathoz több Cutter-szám is tartozhat, pontos találatot csak akkor várhatunk, ha a keresett név vagy cím minden betűjét megadjuk.
Weöres Sándor
W58 Wenn Weq
Weöres Sándor "Cutter-száma"
A program kizárólag latin betűs nevekkel és szavakkal működik, az idegen írásrendszerek szerint írt kifejezéseket a keresés előtt transzliterálni kell. (A különböző diakritikus jeleket viszont képes kezelni, függetlenül attól, hogy azok megjelennek-e a magyar ábécében vagy sem.)
Mivel a Cutter-táblázatban nincsenek külön betűrendi jelek a számjegyekhez, így mind az arab, mind a római számokat betűvel kell megadni. (Például: "A XIX. század története" helyett "A tizenkilencedik század története" vagy a "99 magyar vers" helyett "Kilencvenkilenc magyar vers" formula használandó.)
Ahogy a Cutter-táblázat, úgy a program sem tesz különbséget a kis- és nagybetűk között. Bárhogy is adjuk meg a keresőkifejezésünket, ugyanazt a Cutter-számot kapjuk eredményül.
A számjegyekhez hasonlóan írásjelek sincsenek a táblázatban, így azokat a keresés során automatikusan törli az alkalmazás. Kivételt jelentenek a kötőjelek, ezeket szóközökre cseréli (így például "Nemes-Nagy Ágnes" nevére "Nemes Nagy Ágnesként" keres az algoritmus).

Hibaüzenetek

Ha a fent leírt formai szabályoktól eltérő keresőkifejezést ad meg a felhasználó, a program hibaüzenetet küld. (A figyelmeztetés a szövegmező alatt jelenik meg.) Az alkalmazás használata során az alábbi értesítésekkel találkozhatunk:

Kapcsolat

Ha bármilyen kérdése, problémája, észrevétele vagy javaslata van a Cutter-keresővel kapcsolatban, keressen fel minket a rozalia.zeller@ek.szte.hu vagy a mate.franko@ek.szte.hu e-mail címek valamelyikén.